Технологии

ТЕХНОЛОГИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ПАМУК

Авторски колектив: доц. д-р Иван Салджиев; проф. дн Ана Стоилова; доц. д-р Галя Панайотова; проф. д-р Нели Вълкова; доц. д-р Цочо Лалев; чл. кор. Максим Божинов; проф. дсн Георги Николов; доц. д-р инж. Желю Вичев; проф. д-р Лиляна Димитрова; доц. д-р Стефан Рашев; Ганчо Генов; доц. д-р Минка Колева; доц. д-р Спасимира Недялкова; проф. д-р Янко Димитров; проф. д-р Мая Димитрова.

ТЕХНОЛОГИЯТА за отглеждане на памук е разработена въз основа на резултатите от изследванията в Института по полски култури – Чирпан, съпоставени с постиженията в памукопроизводителните страни в света. Обработките на почвата, торенето, гъстотата на посева, борбата с плевелите и вредителите, приложението на растежни регулатори, дефолианти и системата машини са конкретизирани съобразно особеностите на съвременните български сортове памук, почвените и климатични условия у нас и изискванията на пазарната икономика.

ТЕХНОЛОГИЯ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ТВЪРДА ПШЕНИЦА

Авторски колектив: проф. д-р Виолета Божанова, доц. д-р Галя Панайотова, доц. д-р Грози Делчев, доц. д-р Стефан Рашев, доц. д-р Иван Салджиев, доц. д-р Дечко Дечев, ас. Рангел Драгов, ас. Спасимира Недялкова, ас. Красимира Танева.

Технологията за производство на твърда пшеница е предназначена за широк кръг производители и специалисти, които се занимават с отглеждане на тази традиционна за нашата страна култура и имат за цел производството на качествена продукция. В настоящата технология в синтезиран вид са посочени оптимални практики в областта на агротехниката на твърдата пшеница. Отразени са специфични агробиологични и морфологични особености на новите сортове, гъстоти и срокове на сеитба, оптимални норми на минерално хранене, различни видове биостимулатори, ретарданти. Проучена е нова гама от хербициди и хербицидни комбинации за борба срещу едногодишни житни и широколистни плевели в пшеничения посев, както и прилагането на хербициди в зависимост от състоянието на посева и това на плевелите. Отразени са нови пестициди за борба срещу икономически най-важните болести по твърдата пшеница. Разработена е икономически най-ефективната система от машини за извършване на необходимите агротехнически мероприятия и срокове. Главната цел на настоящата технология е да се подпомогне  производството и потреблението на повече и по-качествено зърно от твърда пшеница.

ТЕХНОЛОГИЯ ЗА СЕМЕПРОИЗВОДСТВО НА ТВЪРДА ПШЕНИЦА

Авторски колектив: проф. д-р Виолета Божанова, доц. д-р Галя Панайотова, доц. д-р Грози Делчев, доц. д-р Стефан Рашев, доц. д-р Иван Салджиев, доц. д-р Дечко Дечев, ас. Рангел Драгов, ас. Спасимира Недялкова, ас. Красимира Танева.

Настоящата технология за производство на семена от твърда пшеница е предназначена за читатели, които се занимават с отглеждане на твърда пшеница и имат за цел производство на качествен посевен материал от тази традиционна за страната култура, отличаваща се с високи технологични и хранителни качества на зърното и на продуктите, произвеждани от нея – макарони, грис, спагети, кускус и др. Досега такава технология у нас не е издавана. Главната ни цел е да се подпомогне производството на повече и по-качествени семена, отговарящи на високите изисквания на европейските и световните стандарти. Произведените семена трябва да са не само икономически рентабилни, но и конкурентноспособни, както на вътрешния, така и на международния пазар. В технологията в синтезиран вид са посочени основните етапи, методи и схеми в областта на семепроизводството на твърда пшеница и прилаганата агротехника. Отразени са специфичните агробиологични и морфологични особености на новите сортове. Проследени са процедурите по сертификация на пшеничените семена.